Rady a tipy pre stavbu pred zimou

Autor: Baumit Tím

Premenlivé jesenné počasie, skorý príchod zimy a vrtochy počasia sú strašiakom pre mnohých stavbárov, hlavne fasádnikov. Sledovanie predpovede počasia sa stáva zrazu každodennou záležitosťou. Ako si poradiť na stavbe pred zimou a pri nestabilnom počasí?

Ako dlho zreje fasádna omietka a ako ju ovplyvňuje teplota a vlhkosť vzduchu?

Dĺžka zrenia jednotlivých druhov fasádnych omietok sa môže líšiť. Napríklad zrenie silikónových a akrylátových fasádnych omietok ako Baumit GranoporTop, SilikonTop a StarTop má čisto fyzikálny charakter, zjednodušene povedané, potrebuje sa z čerstvo nanesenej omietky odpariť voda. Takýto typ zrenia má pomerne rýchly priebeh, niekoľko hodín, samozrejme v závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu. 

V prípade silikátových a minerálnych omietok ako Baumit SilikatTop, NanoporTop, openTop a Ušľachtilá omietka (EdelPutz) alebo FascinaTop sa jedná o kombináciu fyzikálneho aj chemického zrenia (chemické reakcie spojív v omietke). V závislosti na tom sa omietka môže javiť ako vyzretá, v skutočnosti však niektoré procesy prebiehajú aj niekoľko dní až týždňov. 

Čím je teplota vzduchu vyššia a relatívna vlhkosť nižšia, tým viac vlhkosti dokáže okolitý vzduch prijať z omietky pri zrení - schnutie sa urýchľuje. Úplne naopak je to pri nižších teplotách a vysokej vlhkosti vzduchu, kedy sa vlhkosť z omietky nemá kam odpariť.

Praktický príklad:

Rodinný dom s fasádnou omietkou štruktúry 2K a ploche 200 m2 potrebuje 580 kg omietky (pri spotrebe 2,9 kg/m2). Toto množstvo omietky obsahuje cca 128 kg vody, ktorá sa musí odpariť. Nasledujúca tabuľka znázorňuje množstvo vzduchu potrebného na vyschnutie tejto omietky v závislosti od teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti.
(Pozn. Dom 500 m3 predstavuje napríklad stavbu s pôdorysom 10 x 10 m a výškou 5 m)


Možno vás zaujme: 12 častých chýb pri zatepľovaní budov a ako im predchádzať


Pozorujme svoje okolie

Pri rozhodovaní nám môžu napomôcť aj jednoduché pravidlá. Ak máme na stavbe alebo na chodníkoch kaluže vody a tie sa nezmenšujú, je vysoká vlhkosť vzduchu a voda sa nemá kam odpariť. Ak sa mi kaluže vody zmenšujú, znamená to, že vlhkosť vzduchu je nižšia a voda sa odparuje. Alebo to môžeme prirovnať aj k mokrej bielizni. Ak vyvesím vonku mokrú bielizeň a neschne mi, nemôže mi schnúť ani fasáda a omietka.

Dá sa pridať do fasádnej omietky nemrznúca prísada?

Do silikónovej omietky Baumit SilikonTop a akrylátovej GranoporTop je možné zakúpiť zimnú prísadu Baumit SpeedTop. Jedna 250 ml fľaštička sa zamieša do jedného 25 kg vedra fasádnej omietky. Pri spracovaní teplota vzduchu môže byť od 1 °C do max. + 15 °C a relatívna vlhkosť do 95 %. V noci môže teplota aj mierne krátkodobo poklesnúť. V závislosti od klimatických podmienok je omietka za 4 až 6 hodín vyzretá a odolná voči nepriaznivému počasiu. Cena: 6,80,- EUR bez DPH/250 ml fľaštička (ceny platné podľa Baumit Cenníka 2019).

Ako opraviť stečenú fasádnu omietku, ktorú nám zmyl dážď?

Jozef Poláček, technický poradca

V prípade, že vám dážď zmyl ešte nevyzretú omietku a rozrušil jej štruktúru, odporúčame ju ešte v čerstvom stave celoplošne odstrániť. Následne nechať fasádu vyschnúť a pri priaznivom počasí znova zrealizovať povrchovú úpravu vrátane penetračného náteru.

Ako zazimovať fasádu, ak sme ju zateplili, ale nestihli už naniesť fasádnu omietku?

V prípade, že už nám počasie nedovolí dokončenie fasády, odporúčame na vyzretú, suchú výstužnú vrstvu aplikovať penetračný náter Baumit PremiumPrimer alebo UniPrimer. Penetračným náterom ochránime samotnú fasádu voči poveternostným vplyvom počas zimy. Na jar je potrebné penetráciu opäť obnoviť a naniesť fasádnu omietku.


Možno vás zaujme: Fasáda domu podľa Feng Shuei - 7 farieb pre šťastný domov


Do akej teploty môžem nanášať lepidlo na zateplenie?

Miroslav Stano, technický poradca

Všeobecne pri stavebných prácach platí, že teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia materiálu klesnúť pod +5 °C. Podklad nesmie byť zamrznutý a nespracovávame materiál ani pri možnom riziku mrazu. Nižšie teploty a vyššia vzdušná vlhkosť zrenie materiálu výrazne predlžujú.

V prípade teplôt pod +5 °C odporúčame použiť Baumit Lepiacu stierku Speed / Baumit Speed KlebeSpachtel. Teplota vzduchu, materiálu a podkladu musí byť počas spracovania min. 1 °C. Po nanesení a zavädnutí lepidla môže teplota krátkodobo klesnúť pod bod mrazu (max. 12 hod. až do -5 °C v noci). Pre následné vytvrdnutie musí byť teplota nad nulou. Zrenie tejto lepiacej stierky je min. 24 hod., pričom rozhodujúce je dosiahnutie jednotného suchého povrchu bez vlhkých (tmavších) miest. Informácie o tejto zimnej verzii lepidla u našich obchodných zástupcov.

Nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na zimu.

Váš Baumit tím

Baumit Tím - Autor článku

Pomáhame ľuďom realizovať zdravé, energeticky efektívne a pekné bývanie. 

Viac článkov od autora