Pleseň na stenách je iba špička ľadovca. Poznáte zásady zdravého bývania?

Autor: Baumit Tím

Prostredie, v ktorom bývame má na nás významný vplyv. A tak by sme nemali zanedbať ani voľbu materiálov, ktoré nás denne obklopujú. Viete, že klima omietka, nie je obyčajná omietka, ale dokonalý “regulátor” optimálnej vlhkosti vo vašej domácnosti? Prečo sa oplatí stavať domy z masívnych konštrukcií? Čo má spoločné zateplenie a zdravá domácnosť? Objavte zásady zdravého bývania podľa Baumit.

Pleseň na stenách nie je nevinným spoločníkom. Za poškodenie ľudského zdravia sú zväčša zodpovedné jej spóry. Vyvolávajú totiž alergické reakcie ako opakované zápaly priedušiek, chronický kašeľ, môžu spúšťať astmu, dráždenie slizníc, prípadne kožné alergie.

(Zdroj: Pixabay)

Vedeli ste? 10 až 30 % detskej populácie je postihnutej alergickými ochoreniami dýchacích ciest. Dlhodobá prítomnosť plesní časom vytvára chronickú precitlivenosť organizmu a zhoršujúcu sa alergiu. (Zdroj: ÚVZ SR)

Prečo máme pleseň na stenách?

Za príčinu vzniku plesní najčastejšie považujeme domáce práce ako intenzívne varenie, pečenie, pranie alebo sušenie prádla v byte spojené s nedostatočným a nepravidelným vetraním. Je pravdou, že tieto aktivity podporujú vznik prostredia, ktoré majú plesne radi, ale problematika ich vzniku v domácnosti je komplexnejšia. 

Keď vymaľovať nestačí

Dezinfekcia stien, alebo vymaľovanie interiéru sú krátkodobé riešenia, ktoré neodstránia príčinu vzniku plesní na stenách. Pokiaľ chcete vytvoriť zdravé domáce prostredie musíte svoju pozornosť sústrediť na tri piliere zdravého bývania - kvalitné zateplenie, masívne konštrukcie, kvalitné omietky resp. stavebné materiály. Samozrejme ani v dome, ktorý je realizovaný podľa zásad zdravého bývania netreba zabúdať na pravidelné vetranie a optimálne nastavenie kúrenia. 

Zásada č. 1 - kvalitné zateplenie

O tomto tvrdení dnes pochybuje len málokto. Zateplenie stavby má viacero výhod. Chráni budovy pred poveternostnými vplyvmi, zabezpečuje tepelnú pohodu, stálosť teplôt v interiéri a celkovo menšie tepelné straty. V lete je v zateplenom dome príjemný chládok a naopak v zime príjemne teplo. Zateplená budova lepšie znáša náhle teplotné výkyvy spôsobené počasím. Pri výpadku kúrenia si zateplená budova dlhšie “udrží” želanú teplotu.

Porovnanie teploty stien a teploty vzduchu v interiéri. (Zdroj: Baumit)

Správne realizované zateplenie predchádza vzniku plesní v domácnosti a prispieva k udržaniu dlhodobo optimálnej vlhkosti vzduchu na úrovni 40 - 60 %. Z hľadiska pohody bývania je dôležitá aj teplota stien v interiéri. Tu platí zásada - čím vyššia je teplota stien, tým je potrebná nižšia teplota vzduchu. Interiér vykurujeme na nižšiu teplotu a máme zdravšiu vnútornú klímu ako aj nižšie náklady na vykurovanie.

(Zdroj: Pixabay)

Súčtová teplota (teplota stien + teplota vzduchu v interiéri) by mala byť 38 °C. Ak majú steny v domácnosti teplotu 14 °C, pre dosiahnutie tepelnej pohody musíme kúriť na 24 °C, čo ale nie je veľmi zdravé, pretože pri vyšších teplotách sa vzduch viac vysušuje, čím vytvárame prostredie ideálne pre vznik infekcií dýchacích ciest.

Zásada č. 2 - Masívne konštrukcie

Na hmotnosti záleží - súhlasíte? Masívna betónová stena so zateplením výrazne prispieva k ochrane obytných priestorov pred nežiadúcim hlukom. Podľa výskumov z výskumného centra Viva v zateplenom drevodome vnímame až 2 x viac hluku ako v dome z masívnej betónovej konštrukcie.

(Zdroj: Pixabay)

Voľba stavebného materiálu ovplyvňuje aj kolísanie teploty v samotnom interiéri. Náhle oteplenie počas leta alebo ochladenie v zime vplývajú na našu pohodu - kvalitu spánku, rýchlosť regenerácie organizmu a úroveň stresu.

Zásada č. 3 - Vzduch je naša základná potravina, chcem interiér v pohode 

Kvalita vzduchu je pre človeka a jeho pohodu kľúčová aj keď tento fakt nie je až tak propagovaný v porovnaní s modernými trendmi v stravovaní. 

Vedeli ste? Človek denne spotrebuje cca 8.000 - 16 000 litrov vzduchu. 

Viete akú kvalitu má vzduch, ktorý dýchate? Nedostatočné vetranie vedie k hromadeniu škodlivín a k zníženiu jeho kvality v interiéri. Tá súvisí aj s prirodzeným vetraním v domácnosti. 

Mohlo by vás zaujať: Budovy utesňujeme stále viac a viac. Ale ako to vplýva na naše bývanie a aké to má pre nás následky? 

Energeticky úsporný spôsob výstavby uprednostňuje ekonomickú stránku veci a energeticky úsporné domy sú neraz hermeticky utesnené - bez možnosti prirodzeného vetrania. Opačná situácia bola najmä u starších domov s drevenými oknami a prirodzenými netesnosťami. Pokiaľ bývate v takomto dome, je nesmierne dôležité dbať na pravidelné vetranie a výmenu vzduchu. 

Mohlo by vás zaujať: Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

(Zdroj: Pixabay)

Správna voľba interiérovej omietky môže výrazne ovplyvniť pohodu bývania. Dostatočne hrubá klima omietka (cca 1,5 cm) funguje ako dokonalý regulátor optimálnej vlhkosti v domácnosti. Treba si však uvedomiť, že na takúto omietku je potrebné aplikovať farbu, ktorá “dýcha”, aby došlo k zachovaniu regulačných vlastností omietky. Klima omietky majú až 2 x lepšiu schopnosť absorbovať vlhkosť v domácnosti ako sadrokartón. Už 0,5 cm Klima omietky zdvojnásobí reguláciu vlhkosti v interiéri, ideálne je pokiaľ má hrúbku 1,5 cm.


Baumit Tím - Autor článku

Pomáhame ľuďom realizovať zdravé, energeticky efektívne a pekné bývanie. 

Viac článkov od autora