Oprava fasády s trhlinami

Autor: Baumit Tím

Ako opraviť poškodené fasády s neaktívnymi trhlinami?

Baumit vyvinul novú renovačnú stierku bielej farby Baumit MultiWhite. Stierka je vystužená vláknami a vhodná na celoplošnú opravu povrchu zateplených aj nezateplených fasád. Pri oprave zateplenej fasády je potrebné stierku vystužiť sklotextilnou mriežkou. Betóny a staršie vápennocementové omietky, ako napr. brizolit stačí prestierkovať.

Ako finálnu vrstvu odporúčame použiť pri obnove fasády fasádne omietky a farby Baumit Nanopor s vysokou odolnosťou a trvalou ochranou voči tvorbe rias.

Jemný povrch a finálna fasádna farba

Veľkou výhodou je, že povrch stierky je možné finálne zahladiť ako jemnú štukovú omietku a následne pretrieť fasádnou farbou. V tomto prípade nanášame stierku dvojvrstvovo. Po dostatočnom zaschnutí prvej vrstvy nanášame druhú vrstvu a po miernom zavädnutí upravíme štruktúru povrchu polystyrénovým, filcovým alebo penovým hladidlom. Celková hrúbka vrstvy je 3 - 5 mm.

Pracovný postup

1. Pripravíme si náradie, renovačnú stierku Baumit MultiWhite a sklotextilnú mriežku napr. Baumit StarTex alebo DuoTex.


2. Pomocou špachtle odstránime z povrchu olupujúce sa časti.

3. Obsah vreca vsypeme do cca 6 l vody a dobre premiešame elektrickým miešadlom. 5 min. necháme odležať a ešte raz dobre premiešať.

4. Stierku nanášame zubovým hladidlom na povrch a ešte do čerstvej stierky vložíme sklotextilnú mriežku so vzájomným 10 cm presahmi. Povrch zahladíme.

5. Pred finálnou úpravou fasádnou farbou stierku nanesieme v dvoch vrstvách. Po dostatočnom zavädnutí 1. vrstvy nanesieme druhú tenkú vrstvu a po zavädnutí upravíme štruktúru polystyrénovým, filcovým alebo penovým hladidlom.

6. Najskôr po 3 dňoch nanesieme finálnu fasádnu farbu. Napríklad samočistiacu farbu Baumit NanoporColor alebo prémiovú farbu StarColor.

7. Fasádnu farbu Baumit je možné naniesť aj striekaním technológiou airless. 

Váš Baumit tím

Baumit Tím - Autor článku

Pomáhame ľuďom realizovať zdravé, energeticky efektívne a pekné bývanie. 

Viac článkov od autora