Nadmerný hluk nie je iba otravný - poškodzuje aj vaše zdravie

Autor: Baumit Tím

Pred hlukom niet úniku. Ruch veľkomesta, ruch pri práci či v domácnosti však výrazne ovplyvňuje aj naše mentálne zdravie. Podľa vyhlášky by hluk v obytných zónach mal dosahovať úrovne 45 - 50 decibelov. Hluk mesta však v skutočnosti presahuje hranicu až 60 - 80 decibelov. Len pre porovnanie, hlučnosť vlaku je 90 decibelov a vŕtačky zas 95 decibelov. Čo spôsobuje hluk v našom tele a aké sú dopady hluku pre náš mozog?

Ako hluk ovpyvňuje naše zdravie?

Hluk je jedným zo spúšťačov úzkosti, depresie, srdcovo-cievnych chorôb či dokonca mŕtvice. Skupina výskumníkov študovala ľudí žijúcich pri 7 veľkých európskych letiskách. Zistili, že aj 10 decibelové zvýšenie hluku bolo asociovaných s 28 % nárastom užívania liekov proti úzkosti ⁽¹⁾.

Zdroje hluku v decibeloch (Zdroj: Baumit)

Ak nás zobudí silný rachot zo spánku, zľakneme sa a ešte niekoľko minút nevieme zaspať. Stres nás robí bdelými. Čo sa deje v našom mozgu? V momente, keď zažijeme hluk, časť mozgu (amygdala), ktorá rieši naše emočné procesy, pošle signál hypotalamu. Ten odošle informáciu nadobličkám, aby začali pumpovať adrenalín do krvného obehu. Hluk mozog vyhodnotil ako nebezpečnú a ohrozujúcu situáciu. Následne sa produkuje hormón stresu - kortizol. Adrenalín a kortizol zvyšujú srdcovú frekvecniu a krvný tlak. Aj to je dôvod, prečo sa vám rozbúcha srdce, keď vás prekvapí pád taniera.

Zdroj: Bigstock.com

Predstavte si, že ste neustálemu hluku a rachotom vystavovaní non-stop. Výskumník Frank Schmidt skúmal, ako ovplyvňuje hluk náš spánok. Ako by sa mohlo už na prvý pohľad zdať, ľudia mali v hlučnom prostredí naozaj horší spánok. Testy však odhalili aj závažné fyziologické zmeny. Hladiny stresového hormónu boli vyššie ako počas príjemného spánku a navyše sa zistili aj cievne poškodenia⁽²⁾ vedúce ku kardiovaskulárnym chorobám.

Zdroj: Bigstock.com

Hluk a tehotenstvo

Už bábätká v bruchu matky sú vystavované hluku. Dieťa zaznamenáva zvuky už od 19. týždňa tehotenstva. Dokáže rozpoznať hlas matky či otca od okolitých hlasov. Dieťatko je našťastie chránené pevnými bariérami ako i plodovou vodou. Hluk však môže v bruchu matky spôsobovať prílišný pohyb a nekľud. Ak však dieťaťu púšťate pokojnú hudbu, kým je v brušku, je dosť možné, že hudbu spozná po narodení.

Hluk ovplyvňuje aj malé deti

Štúdia Brianna McMillan zistila, že prostredie, v ktorom sa deti učia rozprávať, má výrazný vplyv na ich pochopenie jazyka. Hluk v pozadí nielenže zhoršuje schopnosť rozpoznať známe slová⁽³⁾, dokonca zabraňuje tomu, aby sa naučili nové výrazy. Výskumníci zistili, že ak okolitý hluk dosiahne istý level, deti nie sú schopné kvalitného vnímania stimulov. Pozornosť sa jednoducho vytráca a presúva na iné stimuly, ako ruch či šum. Ak sa batoľatá učia rozprávať pomaly alebo ťažkopádne, dôvodom môže byť aj rušné prostredie.

Zdroj: Bigstock.com

Ako vyriešiť problém s hlukom?

Ak premýšľate nad stavbou vlastného domčeku, skonzultujte s odborníkom polohu a umiestnenie výstavby. Na materiáloch a izolácii rozhodne nešetrite. Je to dlhodobá investícia do zdravia celej rodiny. Masívne konštrukcie zabraňujú hluku, ale i náhlym teplotným zmenám. Betónové steny a kvalitné zateplenie vás vedia pred nežiadúcimi faktormi chrániť. 

Vo výsledkoch testov z výskumného parku Viva najlepšie obstáli zateplené masívne betónové a masívne drevené steny. Naopak najhoršie výsledky z hľadiska hluku dosahujú zateplené montované drevostavby. Tu treba povedať, že rozdiel 9 - 10 dB ľudské ucho vníma ako dvojnásobný nárast hluku.

Zvuková nepriezvučnosť podľa typu konštrukcie. Podľa výsledkov z výskumu najlepšiu zvukovú nepriezvučnosť dosiahol betónový dom, a to 49 dB. V masívnom dome hluk z vonkajšieho prostredia vnímame až o polovicu menej ako v montovanej drevostavbe. (Zdroj: IBO)

Obyvatelia ľahkých montovaných domov môžu nedostatky vylepšiť prostredníctvom zabudovania masívnych konštrukcií ako priečky, strop či podlaha. Drevodom je dobré zaistiť materiálmi ako drevovláknité dosky či fúkaná celulóza. Polystyrénu sa taktiež vyhnite. Zaujímavou alternatívou môže byť minerálna vlna alebo drevovláknité dosky. Pri zateplení si vyberte tepelnú izoláciu s lepšími zvukovoizolačnými vlastnosťami. Nezabudnite však, že v prípade obvodových stien, najväčší vplyv na zníženie hluku má materiál obvodových stien, ako aj zabudované okná. 

Neustála produkcia adrenalínu a kortizolu je častým spúšťačom fyzických i psychických ochorení. Pri kúpe alebo stavbe domu tieto faktory rozhodne nepodceňujte. Zvoľte kvalitné materiály, ktoré budú odolné voči hluku, emisiám či zmenám teplôt. Žite zdravo vo vlastnom dome či byte.

Poznámky:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21084328

2) https://academic.oup.com/eurheartj/article/34/45/3508/435199

3) https://www.brainfacts.org/Thinking-Sensing-and-Behaving/Diet-and-Lifestyle/2018/Noise-Pollution-Isnt-Just-Annoying-Its-Bad-for-Your-Health-062718

Baumit Tím - Autor článku

Pomáhame ľuďom realizovať zdravé, energeticky efektívne a pekné bývanie. 

Viac článkov od autora