Hmotnosť zaváži. Užívaj si zdravé bývanie

Autor: Beáta Badiarová

Steny, stropy a podlahy z masívnych konštrukcií v kombinácii s kvalitným zateplením dokážu udržať v dome v zime teplo a v lete chlad. Vďaka naakumulovanej energii je vnútorná klíma v dome stabilnejšia, príjemnejšia a zdravšia. A to je iba jeden benefit, ktoré masívnymi konštrukciami získame.

Masívne konštrukcie pre viac pohody

Zdravé bývanie ovplyvňujú okrem kolísania teploty tiež hluk a emisie škodlivín. Použitím správnych stavebných materiálov vieme negatívny vplyv spomínaných faktorov eliminovať.

1. Hluk

Rušivý krokový zvuk, alebo hluk z ulice, či od susedov môžu výrazne narušiť naše pohodlie. Správne navrhnutá podlaha na masívnej stropnej konštrukcii výrazne prispieva k ochrane pred nežiaducim hlukom. Z pohľadu šírenia hluku v interiéri má jednoznačne najlepšie parametre masívna betónová stena so zateplením. Citeľne horšie je na tom drevená zateplená konštrukcia.

Náš tip: Je potrebné odlíšiť zvuk, ktorý sa šíri vzduchom (hudba, reč, televízia) a zvuk, ktorý vzniká priamo v konštrukcii (napríklad vodovodné či kanalizačné rúrky v stene). Na odizolovanie hluku, ktorý vzniká priamo vo vzduchu, sú ideálne masívne steny ako betón. vápennopiesková tehla, tehly s vyššou objemovou hmotnosťou. V prípade zabudovaných inštalácií je to naopak. Do masívnych stien neodporúčame zasekať inštalácie. Radšej zrealizujte predsadené steny alebo zdvojené priečky, do ktorých osadíte tieto inštalácie.

2. Kolísanie teploty 

Letné prehrievanie, ale aj náhly pokles teploty počas zimy spôsobuje „kolísanie nálady“ nášho tela – horšie spíme, pomalšie regenerujeme a sme v strese. Zmierniť nežiaduce zmeny teploty nám pomôžu stavebné materiály schopné akumulovať teplo. Takými sú opäť masívne konštrukcie. Betónová stena so zateplením výrazne prispieva k ochrane obytných priestorov pred výkyvmi teploty. Podobne aj masívna betónová podlaha prispieva k tepelnej pohode v interiéri. Jej „klimatizačný výkon“ rastie s hrúbkou. Baumit Poter v hrúbke 5 cm má po 6 hodinách ešte stále 75 % svojho „chladiaceho výkonu“, čo v lete určite oceníme. Dobrá správa je, že aj v prípade montovaných domov možno eliminovať kolísanie teploty zabudovaním masívnych konštrukcií, ako sú stropy, priečky, stĺpy, pec a podobne.

Foto: Villa and Water Maďarsko, Architekt: Tóth Project Építésziroda Kft.

3. Emisie škodlivín

Dnešné energeticky účinné stavby sú často aj vzduchotesné, a tak vo vnútornom prostredí neostáva iba teplo, ale aj zdraviu škodlivé látky. Výmena vnútorného vzduchu prirodzeným vetraním je dnes často desaťnásobne nižšia ako pri starších budovách. Moderné budovy tak kladú oveľa vyššie nároky na použité stavebné materiály ako v minulosti. Správnej voľbe použitých stavebných materiálov je potrebné venovať dostatočnú pozornosť.

Náš tip: Pri výbere a kúpe stavebných výrobkov si pozrite ich zloženie. Podrobné informácie nájdete aj v karte bezpečnostných údajov. Pre ľahšiu orientáciu sú niektoré výrobky označené certifikátom Natureplus, ktoré udeľuje medzinárodné združenie natureplus e.V. Certifikát udeľujú ekologickým výrobkom s najvyšším štandardom kvality.

Riešením sú tradičné masívne materiály 

Masívne a minerálne systémy redukujú vplyv hluku, obmedzujú kolísanie vnútornej teploty a vplyv škodlivých emisií. V kombinácii s kvalitným zateplením a odborne navrhnutými realizovanými materiálmi sú ideálnym riešením pre zdravé bývanie.

Zateplenie

Potery a podlahové stierky

Murovacie malty

Beáta Badiarová - Autor článku

PR

Viac článkov od autora