Ako sa zbaviť vlhkosti v pivnici? Sanácia krok za krokom

Autor: Baumit Tím

Vlhká pivnica je častým problémom v starých domoch. Ale aj novostavbách kde sa šetrilo na kvalitnej hydroizolácii. Prečítajte si naše rady ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

Prečo máme mokré steny v pivnici?

Najčastejšou príčinou vlhnutia stien v pivnici je vysoká hladina podzemnej vody, prúdenie podzemnej vody po nepriepustnej vrstve. Na vine môže byť ľudská činnosť, napríklad voda unikajúca z vodovodného, kanalizačného potrubia či odkvapových rúr. Vlhké pivnice sú typické pre staršie domy, kde sa ešte nemyslelo na kvalitnú hydroizoláciu, prípadne novostavby, kde sa zbytočne na hydroizolácii šetrilo.

Vlhkosť zo suterénu môže ohroziť aj obytné miestnosti

Vlhnutie stien má za následok nepríjemné vydúvanie a opadávanie omietok v pivnici, ale aj vznik plesní, či nepríjemný zápach. Pokiaľ sa vlhkosť nerieši, môže spôsobiť aj narušenie samotnej statiky muriva. Ďalším problémom je, že vlhkosť sa môže dostať z pivnice do obytných miestností, kde zodpovedá za vznik plesní, zvýšenú tvorbu mikroorganizmov, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchacie cesty a pri dlhodobom pobyte môže časom dôjsť až k chronickým ochoreniam.

Náš tip: Výnimku tvoria tradičné vínne pivnice, kde vlhkosť a plesne sú priam vítané. Vlhkosť chráni drevené sudy pred nežiaducim vysúšaním a pivničná pleseň zas napomáha regulovať klímu v pivnici.

Zdroj: pixabay

Mohlo by vás zaujať: Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne


Aká je optimálna teplota a vlhkosť v pivnici? 

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, na aký účel pivnicu využívate. Skladovanie zeleniny alebo vína si vyžaduje iné podmienky ako pivnica, ktorú využívate ako sklad, saunu alebo obytnú miestnosť. Teplotu v pivnici môžu výrazne ovplyvňovať aj čierne asfaltové chodníky, ktoré spôsobujú jej prehrievanie. Takto umiestnená pivnica sa stáva nepoužiteľnou pre účely skladovania potravín, ale, pokiaľ je suchá, viete ju využiť ako sklad.

Základné pravidlo - pivnica sa musí vetrať

Ak máte v pivnici okno - vetrajte. Najmä v letných mesiacoch môže suchý a teplý vzduch účinne odvádzať vlhkosť z problematického muriva. Je to prvé opatrenie ku ktorému by ste mali pristúpiť. Často krát vám urobí lepšiu službu ako drahý odvlhčovač. Ideálne je, ak viete v pivnici vytvoriť prievan - aktívna výmena vzduchu pomáha.

Ako začať? Najskôr odstráňte príčinu vzniku vlhkosti

Či vás trápi vysoká hladina spodnej vody alebo iný problém s vlhkosťou, treba sa zamyslieť nad jeho odstránením. Voda zo sebou nesie množstvo solí ako sú dusičnany, sírany a chloridy, ktoré poškodzujú murivo a spôsobujú opadávanie omietky alebo nepekné výkvety. Preto je potrebné aplikovať vodorovnú alebo zvislú hydroizoláciu. Toto opatrenie sa však nezaobíde bez obkopania domu, či injektáže a podrezania stavby.

Zdroj: pixabay

Diagnostika poškodeného muriva 

Na trhu je niekoľko typov sanačných omietok. Rozhodujúce pri ich výbere je, aké množstvo solí a vlhkosti sa v podkladovom murive nachádza. Podľa toho sú rozdelené na omietky pre: 

Pred výberom sanačnej omietky je potrebné stanoviť vlhkosť v murive, ako aj množstvo vodorozpustných solí, ktoré sa stanovujú odobratím vzorky z muriva a vyhodnotením výsledkov v akreditovanom laboratóriu. Obsah vodorozpustných solí a stupeň vlhkosti muriva sú rozhodujúce parametre pre návrh sanačného omietkového systému Baumit Sanova.

Sanačné omietky dýchajú 

Sanačné omietky sú vysoko porézne, paropriepustné a majú výrazne zníženú kapilárnu nasiakavosť vďaka čomu ich štruktúrou nevzlína vlhkosť a nedochádza k vysoľovaniu (vylúhovaniu vodorozpustných solí) na povrchu omietky. Vďaka vysokej pórovitosti a nízkemu faktoru difúzneho odporu dochádza k postupnému vysušovaniu muriva a tým k prijateľnej zmene vlhkosti vzduchu v interiéri.

Sanačná omietka Baumit Trass je certifikovaná smernicou WTA, čo je zárukou optimálneho zloženia omietky. V kombinácii s realizáciou dodatočnej hydroizolácie objektu a použitia sanačného systému Baumit Sanova bude stavba optimálne chránená a samotná životnosť objektu bude predĺžená o niekoľko desiatok rokov.

Na čo si dať pozor pri sanácii?

V prvom rade je potrebné odstrániť nefunkčnú, vlhkosťou poškodenú omietku 0,8 až 1 m za hranicu ich viditeľného poškodenia. Dôležité je odstrániť aj použitú maltu zo škár v murive, až do hĺbky 2 cm. V prípade, že máte v murive veľký obsah síranov, odporúčame použiť ochranný náter Baumit AntiSulfat - zabráni prieniku solí do sanačnej omietky. Pred nanesením samotnej sanačnej omietky odporúčame použiť sanačný prednástrek, ktorý spojí staré murivo. Sanačný prednástrek nanášame s krytím 70 až 100 %.

Životnosť sanačného systému je vo vašich rukách

Hrúbka sanačnej omietky výrazne ovplyvňuje životnosť celého sanačného systému. Väčšia hrúbka sanačnej omietky znamená väčšie množstvo pórov, ktoré sú pri sanácii rozhodujúce. Keď sa naplnia soľami, ktoré začnú kryštalizovať na povrch stien, omietka stráca svoju funkciu. Na hrúbke sanačnej omietky preto nešetrite.

Návod - sanácia krok za krokom 

  1. Odstráňte vlhkosťou poškodenú a zvetranú omietku až na murivo 0,8 až 1 m za hranicu ich viditeľného poškodenia. Dôležité je odstrániť aj použitú maltu zo škár medzi tehlami, až do hĺbky 2 cm. 
  2. Stavebný odpad odvezte a pivnicu vetrajte
  3. Podkladové murivo očistite, zbavte prachu a iných nečistôt. 
  4. Škáry v murive je potrebné opätovne vyplniť - použite napríklad omietku Baumit Sanova S
  5. Ak je v murive vysoký obsah síranov ošetrite ho náterom Baumit AntiSulfat
  6. Následne použite sanačný prednástrek s krytím 70 až 100 %. 
  7. Na ošetrený povrch naneste murárskou lyžicou jadrovú sanačnú omietku Baumit Sanova L, Sanova S alebo trasovú omietku WTA
  8. Povrch vyrovnajte pomocou laty do roviny a nechajte omietku vyzrieť. 
  9. Ako poslednú naneste sanačnú štukovú omietku. Ak sa rozhodnete pre sanačný systém Baumit Sanova Trass, nanášanie štukovej omietky už nie je potrebné. Finálne zahladiť už môžete trasovú omietku. 
  10. Pokiaľ sa rozhodnete aj pre farebný náter, myslite na to, že musí byť paropriepustný. Ideálne je použiť fasádnu farbu Baumit SanovaColor na báze vodného skla, ktorá je vhodná pre exteriér ale aj interiér.

Koľko materiálu potrebujeme a aká je cena sanácie? 

Pokiaľ sa rozhodnete sanáciu robiť svojpomocne do hry vstupuje spotreba a cena za materiál. Ak chcete získať orientačný prehľad o spotrebe stavebného materiálu a jeho cene, použite Baumit Kalkulátor.

Baumit Tím - Autor článku

Pomáhame ľuďom realizovať zdravé, energeticky efektívne a pekné bývanie. 

Viac článkov od autora